Zakończenie roku szkolnego w Polskiej Szkole Forum w Madrycie

W dniu 08.06.2013 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w Polskiej Szkole Forum w Madrycie.

1

Dla całej społeczności szkolnej to dzień pełen emocji, radości połączony  z oczekiwaniem na wymarzone  świadectwo szkolne.

Jak co roku także i tym razem cała widownia z wielkim zaciekawieniem czekała na przestawienie przygotowane przez doroslych kursantów języka polskiego. Dzięki wspaniałej współpracy jaka nawiązała się pomiędzy uczniami klasy 3 gimnazjum i kursantami języka polskiego poziom 1,2 i 3 cała publiczność była świadkiem poetycko muzycznego przedstawienia pod tytułem „Na Herbatce u Tuwima”.

W naszej szkole wszystko zdarzyć się może zatem po odsłonieniu kurtyny wskazówki magicznego zegara przeniosły nas do zacisznego pokoiku znanego całemu światu pisarza i poety Juliana Tuwima.  Autor wiersza „Pan Hilary” potrzebował niezwłocznie zaktualizować swoje wiersze.  Raz, dwa, trzy i w rytmie rapowych nutek pojawiały się kolejne zwrotki właśnie z tego wiersza. Gdzieś z widowni można było usłyszeć jak jakieś dziecko wołało. „To mój tatuś jest na scenie”. Tak, tak tym razem to dzieciaki były dumne ze zdolności aktorskich swoich rodziców.

Wybór poezji Juliana Tuwima nie był przypadkowy. Od piknikowej inauguracji kampanii „Cała polonia czyta dzieciom”,  propagujemy filozofię głośnego czytania, wierząc , że z czasem przyłączą się do naszego projektu inne  organizacje polonijne, szkoły, rodzice, nauczyciele oraz  działacze społeczni.

Po gromkich brawach jakimi publiczność podziękowała aktorom oraz opiekunkom  grup: pani Magdalenie Dębowskiej, pani Marioli Leżańskiej i pani Beacie Dziwoń  rozpoczęła się cześć oficjalna.

Na początku pani V-ce Dyrektor Anna Koper wraz z Pełnomocnikiem Zarzadu Forum d/s Edukacji Panią Bożeną Kochan, pożegnały absolwentów klasy 3 gimnazjum, dziękujac im za wytrwałość i zachęcając ich do dalszego poszerzania wiedzy w zakresie języka i kultury polskiej.

Następnie przyszedł czas na oficjalne podziekowanie Pani Dyrektor Izabelli Bodziackiej, która po wielu latach działalności wolontariackiej w Polskiej Szkole Forum w Madrycie, zdecydowała się nie kontynuować na stanowisku dyrektora szkoly. Na Panią Dyrektor czekały jakże mile słowa uznania i podziekowania ze strony nie tylko rodziców, Zarządu Forum, ale równiez Konsula RP Pana Krzysztofa Czaplickiego.

Pani Izo dziękujemy za poświecenie i okazałą  wytrwałość wyrażajac nadzieję, że pozostanie Pani wierna swojej pedagogicznej naturze, która jest tak bardzo potrzebna w budowaniu szkolnictwa polonijnego. Mamy nadzieje, że po wakacyjnym odpoczynku bedziemy mogli liczyc na dalsza Pani obecnosc w naszych dzialanich zwiazanych z edukacja i oczywiscie w naszej szkole.

Funkcję Dyrektora Szkoły, praktycznie od dziś przejmuje Pani Katarzyna Ostrówka. Jestesmy przekonani, że Pani Kasia bedzie dobrym dyrektorem bowiem udowodniła już to w latach ubiegłych, kiedy to wspólnie z Pania Izabellą Bodziacką, a nawet jeszcze wcześniej, prowadziła naszą szkołę na Aluche przez 5 lat.

Życzymy nowej Pani Dyrektor powodzenia!!!

Pani Bozena Kochan przypomniała obecnym, że w przyszłym roku bedziemy obchodzić 20-lecie powstania Hiszpansko-Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Forum, a tym samym powstania Polskiej Szkoły Forum w Madrycie.

Nawiazujac do historii szkoły powiedziala:

“Byłam obecna na naszych pierwszych zajęciach lekcyjnych, a moje dzieci były uczniami tej szkoły i teraz, po tylu latach, widząc Was wszystkich tutaj zebranych: dzieci, rodziców, nauczycieli, nie mogę ukryć wzruszenia i zadowolenia z tego, że cały nasz wieloletni wysiłek tak pięknie owocuje, daje nam tyle satysfakcji i poczucia dobrze wypełnionego obowiązku.

Myślę, że wspólnie robimy “kawał dobrej roboty” i tym samym zasługujemy na wakacyjny odpoczynek.”

Marian Swierczynski